Běleč Mikroregion

Vítejte na stránkách mikroregionu Běleč


Vodní hrad Švihov

Při cestování malebným Pošumavím nemůžete minout vodní hrad Švihov, národní kulturní památku, který jako svědek minulých staletí střeží dávná tajemství. Tento monumentální hrad s důmyslným opevňovacím systémem, který byl ve své době nedobytný, byl postaven na přelomu  15. a 16. století za asistence významného stavitele Benedikta Rejta a je jedním z posledních vodních hradů v České republice. Hrad byl vybudován na umělém ostrově, jehož okolí mohlo být při napadení nepřítelem zaplaveno z okolních rybníků. Jeho zakladatelem byl Půta Švihovský z Rýzmberka, jeden z nejmocnějších a nejbohatších šlechticů království. Vypráví se však, že to byl velmi krutý panovník a za své zlé skutky ho samotný ďábel odnesl do pekel. Dodnes po něm zbyla ve stropě díra, kterou se ještě nikomu nepodařilo zazdít. Rod Švihovských z Rýzmberka byl velmi mocný, bohužel se však výstavbou svých hradů zadlužil natolik, že hrad Švihov musel prodat. Rod Kavků v Říčan, který hrad následně kupuje na tom nebyl o moc lépe a tak Švihov na dlouhých 350 let kupují Černínové z Chudenic. Hrad nejvíce utrpěl po třicetileté válce, kdy se mu jeho nedobytnost stala málem osudným. Habsburkové ho přikázali zbořit, aby se v něm nemohla usídlit vzdorující šlechta. Naštěstí se hrad podařilo zachránit a tak se nám i přes hospodářské využití v 18. a 19. století dochoval dodnes.

 

Při prohlídce hradu zjistíte, jak žila šlechta v době renesance, prohlédnete si krásný dobový nábytek a také se dozvíte, jak může být vysvobozen krutý Půta Švihovský, který se stále zjevuje v hradních chodbách. A pokud se nebojíte, můžete vodní hrad Švihov navštívit i v noci – každý rok v srpnu zde probíhají noční prohlídky doplněné příběhem z minulosti. Kdo ví, třeba právě vy zde potkáte bloudícího pana Půtu!

 

V letních měsících probíhá na hradě bohatý kulturní program pro děti i dospělé. Mezi tradiční akce patří Dobývání hradu Švihov, hudební festival České hrady, noční prohlídky, Švédi na Švihově, divadelní festival a mnoho dalších. Více informací o vodním hradě Švihov a kulturních akcích se dozvíte na internetových stránkách www.hradsvihov.cz.

 

 

 

Tipy na výlet

img
Rozhledna Bolfánek
Dominantou Chudenicka viditelnou z daleka je ...
img
Zámek Červené Poříčí
První písemná zpráva o Poříčí se ...
img
Americká zahrada
Arboretum Americká zahrada se nachází v ...

Více tipů na výlet

Mapa mikroregionu

Kalendář akcí

zpět Juli 2024vpřed
PoÚtStČtPaSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Události z mikroregionu


BĚLEČ MIKROREGION

Home

Mikroregion

Kontakt

KONTAKT

Informační centrum

Náměstí Dr. E. Beneše 38

340 12 Švihov

Tel: +420 376 393 244

E-mail: infosvihov@klatovsko.cz

NOVINKY DO E-MAILU

Buďte informováni o posledních aktivitách

© Běleč mikroregion
EU
Zanechat komentář