Běleč Mikroregion

Vítejte na stránkách mikroregionu Běleč


O mikroregionu

Název Běleč dostal mikroregion podle vrcholu, který je dominantou celého území. Vrch Běleč (712m) spolu s vrcholy Bělýšov (697m) a Doubrava (728m) tvoří Branžovský hvozd, který představuje jeden ze zbytků přirozených lesních společenstev. Nádhernou a zachovalou přírodu lze nalézt také v krajinné památkové zóně Chudenicko.

Mikroregion Běleč je územím starověkých mohyl a dávného pohanského osídlení, tak jak o tom podává svědectví řada archeologických nálezů. Dominantní lokalitou je vrch Tuhošť u Švihova, kde se před 3 000 lety nacházelo pravěké hradiště, jehož pozůstatky jsou dobře viditelné dodnes.

Na území mikroregionu Běleč se lze setkat s pozůstatky středověkých tvrzí, které chránily zemskou stezku, směřující od pradávna z Bavorska do Plzně a Prahy. V této krajině se také skrývají nádherné zámky Červené Poříčí a Chudenice, které reprezentují renesanční a barokní sloh. Největším lákadlem je gotický vodní hrad Švihov, který je díky svému tajuplnému vzhledu vyhledávaným romantickým cílem turistů i filmařů. Obdivovat zde můžete také dochovanou lidovou architekturu, která Vás bude provázet po celou dobu Vašeho putování.

Každoročně se v mikroregionu Běleč pořádá řada kulturních, společenských a sportovních akcí, které lákají stovky návštěvníků. Mezinárodní příchuť má festival Švihovské hudební léto, účastní se ho orchestry z Česka, Bavorska a Švýcarska. Občanské sdružení OTISK pořádá tradiční oslavy Dne Země a dětí v Americké zahradě a v přilehlém areálu rozhledny Bolfánek u Chudenic. Pro odvážlivce jsou každé léto připraveny noční prohlídky na hradě Švihov a na zámku v Chudenicích, okořeněné příběhy z dávné minulosti. Navštívit můžete i tradiční poutě, dny dětí a další venkovské slavnosti, které pořádají členské obce mikroregionu.

Mikroregion Běleč zaujímá rozlohu 158,96 km2 a tvoří ho šestnáct samosprávných obcí severně od Klatov. Jsou to obce: Biřkov, Červené Poříčí, Dolany, Chocomyšl, Chudenice, Ježovy, Kaničky, Křenice, Mezihoří, Němčice, Poleň, Švihov, Úboč, Únějovice, Vřeskovice a Všepadly. V těchto obcích žije na 5 000 obyvatel. Členem mikroregionu je také občanské sdružení OTISK a myslivecké sdružení Svrčovec.

 

Tipy na výlet

img
Rozhledna Bolfánek
Dominantou Chudenicka viditelnou z daleka je ...
img
Zámek Červené Poříčí
První písemná zpráva o Poříčí se ...
img
Americká zahrada
Arboretum Americká zahrada se nachází v ...

Více tipů na výlet

Mapa mikroregionu

Kalendář akcí

zpět Mai 2024vpřed
PoÚtStČtPaSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Události z mikroregionu


BĚLEČ MIKROREGION

Home

Mikroregion

Kontakt

KONTAKT

Informační centrum

Náměstí Dr. E. Beneše 38

340 12 Švihov

Tel: +420 376 393 244

E-mail: infosvihov@klatovsko.cz

NOVINKY DO E-MAILU

Buďte informováni o posledních aktivitách

© Běleč mikroregion
EU
Zanechat komentář