Běleč Mikroregion

Vítejte na stránkách mikroregionu Běleč


Únějovice

Obec Únějovice leží na úpatí Terezinina vrchu u Únějovického rybníka. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1379. Tehdy je držel královský lovčí Ctibor Tlam, který vlastnil také nedaleký hrad Pušperk. Jeho syn Jan již Pušperk nedržel, můžeme proto předpokládat, že si v Únějovicích nechal vystavět tvrz nebo dvorec, který se stal centrem malého statku. Vystřídalo se zde několik majitelů. V 16. století se majitelem Únějovic i sousedního panství, které bylo spravováváno z tehdy již opuštěného Nového Herštejna, stal karlštejnský purkrabí Šebestián Markvart z Hrádku. Tak se staly Únějovice nakrátko centrem bývalého herštejnského panství, k němuž tehdy patřily majetky v devíti vesnicích. S tímto krátkým obdobím vzestupu je spojena i radikální přestavba únějovického dvora a tvrze, který za Markvartů získal podobu výstavní renesanční rezidence. Rozkvět únějovického statku však netrval dlouho a únějovické sídlo ztratilo charakter šlechtické rezidence. Později bylo přestavěno na barokní sýpku. Bývalé renesanční sídlo slouží stále jako prostorná a bezpečná sýpka. Poměrně dobře zachován je i celý areál dvora. Dominantou obce je kaple sv. Jana Nepomuckého z roku 1868, postavená v barokním stylu a se zvonicí ve svém štítě. Na oslavu tohoto patrona se slaví každoročně v druhé polovině května tradiční pouť.  Na návsi u kapličky naleznete tradiční stavby dochované lidové architektury. Jedná se především o barokní a roubené usedlosti. Na začátku a na konci obce se od nepaměti nalézají boží muka. Pro volnočasové aktivity je v obci k dispozici fotbalový areál s veškerým zázemím, který leží v blízkosti únějovického rybníka. Ve fotbalové sezóně se zde každý víkend hrají soutěžní utkání (momentálně zde působí 3 týmy). Přibližně 600 m od rybníka se nachází 633 let stará Pastýřova hruška, která je zejména pro svůj věk od roku 1987 chráněna. 

Pověst

Vznikla obec u památné Pastýřovy hrušky?

Podle pověsti byla právě v místech, kde dnes stojí Pastýřova hruška, založena v roce 1379 obec Únějovice. Hrušeň stála původně uprostřed polí, ale za ta léta ji obklopil vzrostlý les. Stáří tohoto stromu tedy dosahuje úctyhodných 633 let. 

 

Pravidelné akce:

květen – tradiční pouť na sv. Jana Nepomuckého, setkání všech občanů a chalupářů – „vepřobraní“, prosinec – 1. Adventní sobota – rozsvícení vánočního stromku s kulturním programem, bohatým občerstvením a prodejem produktů s vánoční tématikou 

Ubytování:

ano (zaslat Inko, nemohu najít na internetu)

Stravování:

ne

Památky:

barokní špýchar, kaple sv. Jana Nepomuckého, lidová architektura, pastýřova hruška, boží muka

Tipy na výlet

img
Rozhledna Bolfánek
Dominantou Chudenicka viditelnou z daleka je ...
img
Zámek Červené Poříčí
První písemná zpráva o Poříčí se ...
img
Americká zahrada
Arboretum Americká zahrada se nachází v ...

Více tipů na výlet

Mapa mikroregionu

Kalendář akcí

zpět Juni 2024vpřed
PoÚtStČtPaSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Události z mikroregionu


BĚLEČ MIKROREGION

Home

Mikroregion

Kontakt

KONTAKT

Informační centrum

Náměstí Dr. E. Beneše 38

340 12 Švihov

Tel: +420 376 393 244

E-mail: infosvihov@klatovsko.cz

NOVINKY DO E-MAILU

Buďte informováni o posledních aktivitách

© Běleč mikroregion
EU
Zanechat komentář