Běleč Mikroregion

Vítejte na stránkách mikroregionu Běleč


Úboč

Ves Úboč se rozprostírá v údolí na západní straně hřebenu Ulíkovské hory, Kněžské Hůrky a Netřebu. Hlavními krásami Úboče je až panenská krajina, která svou krásou láká k zastavení a zajisté i k procházce. Vznik obce se datuje rokem 1251, kdy byl jejím majitelem Jiřík z Úboče. Během let několikrát změnila majitele. Posledními vlastníky obce byli Černínové z Chudenic. V Úboči stávaly dva kostely. Kostel sv. Václava na návrší byl zbořen koncem 18. století. Kostel sv. Mikuláše je jednolodní stavba ze 13. století, která byla v pozdějších dobách několikrát upravována a dostavována. Proti kostelu stávalo ve středověku feudální sídlo, dochované v terénní situaci kolem barokní fary. Majitelem v roce 1316 byl Vitl z Úboče, ale již roku 1355 připadla tvrz k hradu Nový Herštejn. V 19. století byla v jižní části obce objevena podzemní chodba, která snad kdysi vedla do tvrze. V budově fary sídlí obecně prospěšná společnost Ateliéry fara Úboč, která pořádá např. sochařská symposia, přednášky o výtvarných oborech atd. Před faru byla umístěna socha sv. Václava. V obci se dochovalo několik pozoruhodných lidových staveb. K těm nejvýznamnějším patří zděný špýchar postavený ze zdiva rozbořeného kostela sv. Václava a roubené stavení č.p. 4. Na návsi naleznete památnou starou lípu a pomník s portrétem mistra Jana Husa. Nad hrází rybníka nad mlýnem se nachází 350 let stará lípa. 

Necelé 4 km od Všepadel se nachází zalesněný vrch, na kterém se dochovaly zbytky středověkého hradu Netřeb. Hrad pochází ze 14. století a do dnešních dní se zachovaly vysoké zbytky dvou zdí stavby, která bývala věží a obydlím zároveň a několik metrů vysoké zbytky západní hradební zdi. Ke hradu se z obce dostanete po modré turistické značce.

 

Pověst

Netřebský poklad střeží ohnivý drak

Je tomu již dávno, kdy byl hrad opuštěn a od těch dob se skrývá osamocen mezi hustými lesy. Čas jej změnil k nepoznání a pověst o pokladu se vypravuje dodnes. Kdysi zde ukryl své jmění tuze mocný a bohatý pán. Za úplňkové noci jej zakopal hluboko do země pod hradem na místě, kde by ho nikdo nehledal. Po létech, když se pánův čas naplnil, proměnila se jeho duše ve velikého draka s ohnivým jazykem. Drak odlétl na Netřeb a od těch dob tam střeží svůj poklad. Poklad může získat jen člověk s dobrým srdcem, který bude tak odvážný, že drakovi vyjme z tlamy zlatý klíč a nespálí se přitom o jeho ohnivý jazyk. A proč se pánova duše proměnila právě v draka? Snad proto, že když ukrýval svůj poklad, byla půlnoc úplňkové noci a to se vždy dějí zázraky.

Pravidelné akce:

 

Ubytování:

?

Stravování:

?

Památky:

kostel sv. Mikuláše, barokní fara, pozůstatky tvrze, lidová architektura, památné lípy, pomník

 

Tipy na výlet

img
Rozhledna Bolfánek
Dominantou Chudenicka viditelnou z daleka je ...
img
Zámek Červené Poříčí
První písemná zpráva o Poříčí se ...
img
Americká zahrada
Arboretum Americká zahrada se nachází v ...

Více tipů na výlet

Mapa mikroregionu

Kalendář akcí

zpět Juni 2024vpřed
PoÚtStČtPaSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Události z mikroregionu


BĚLEČ MIKROREGION

Home

Mikroregion

Kontakt

KONTAKT

Informační centrum

Náměstí Dr. E. Beneše 38

340 12 Švihov

Tel: +420 376 393 244

E-mail: infosvihov@klatovsko.cz

NOVINKY DO E-MAILU

Buďte informováni o posledních aktivitách

© Běleč mikroregion
EU
Zanechat komentář