Běleč Mikroregion

Vítejte na stránkách mikroregionu Běleč


Švihov

Město Švihov leží na někdejší zemské stezce v krásném údolí řeky Úhlavy, deset kilometrů severně od Klatov. Pojmenování dostal Švihov od vlastního místa, kudy v táhlém údolí švihaly větry. První písemná zmínka o vsi Švihově je z roku 1245, kdy stávala v blízkosti kostela svatého Jiljí zemanská tvrz. Na konci 13. století se majiteli švihovského panství stali Rýzmberkové a založili malé městečko. Význam města se zvýšil až po výstavbě vodního hradu, se kterým je město od té doby spjaté a tvoří jeden celek. K rozvoji města přispěl především Půta Švihovský z Rýzmberka, jeden z nejmocnějších a nejbohatších šlechticů království, který město obdaroval mnohými výsadami. Za Kavků z Říčan dostalo město privilegium ke konání trhů a jarmarků. Na konci 16. století, kdy město získali Černínové z Chudenic, upadl i význam Švihova. Město také utrpělo za třicetileté války, kdy se přes něj dvakrát přehnalo švédské vojsko a město vyplenilo a vypálilo. Starobylý ráz městečka byl setřen požáry v 18. a 19. století. Další katastrofu město zažilo v roce 2002, kdy ho zasáhla ničivá povodeň. Nyní Vás Švihov přivítá velmi příjemným prostředím s množstvím památek a turistických zajímavostí. 

Přímo v centru města stojí vodní hrad Švihov, který je dávným svědkem historie města. Tento monumentální hrad s důmyslným opevňovacím systémem byl postaven na přelomu 15. a 16. století za asistence významného stavitele Benedikta Rejta a je jedním z posledních vodních hradů v České republice. Hrad byl vybudován na umělém ostrově, jehož okolí mohlo být při napadení nepřítelem zaplaveno z okolních rybníků. Při prohlídce hradu zjistíte, jak žila šlechta v době renesance, a prohlédnete si krásný dobový nábytek. A pokud se nebojíte, můžete hrad navštívit i v noci. Každý rok v srpnu se zde konají noční prohlídky doplněné příběhem z minulosti. Na hradě se také natáčely velmi známé pohádky jako Tři oříšky pro Popelku, Tři životy nebo Šašek a královna. 

Další významnou památkou je gotický kostel sv. Václava přestavěný v barokním slohu. Historickou raritou je i kostel, ve kterém se bydlí. Je jím špitální kostelík sv. Jana Evangelisty ze 14. století vymalovaný gotickými malbami, které se dochovaly dodnes. Za návštěvu stojí také kostel sv. Jiljí, který je pozůstatkem prvotního zemanského sídla ve Švihově. Byl založen v době, kdy v Čechách vládl románský sloh. Nyní jsou na stavbě velmi dobře patrné románské i gotické prvky, najít zde můžete i známky baroka. Od 2. pol. 16. století byl Švihov střediskem Židů z širokého okolí. Byla zde honosná synagoga z roku 1783, matrika a židovská škola. Jako pozůstatek těchto časů se ve Švihově dochovaly dva židovské hřbitovy. Starý židovský hřbitov byl zřízen roku 1644 a tvoří ho kolem 140 náhrobků, z nichž některé jsou hodnotnými uměleckými díly. Za viaduktem cca 150 m od starého hřbitova se rozkládá nový židovský hřbitov, který byl založen roku 1878 a nachází se zde 35 náhrobků. 

Krásu Švihova a jeho okolí vám přiblíží naučná stezka, která vás zavede do míst šerého dávnověku, bohaté historie středověku a vzácných kulturních a přírodních památek. Naučná stezka má 20 zastavení a dělí se na vnitřní (město) a vnější okruh (Stará Úhlava, Kokšínský hrádek, Kamýcká skála, hradiště Tuhošť …). Město žije bohatým kulturním životem, v létě se zde koná např. Švihovské hudební léto, Dobývání hradu, festival České hrady, Pouťové heligonky a mnoho dalších. Do správního obvodu Švihova patří také obce Bezděkov, Jíno, Kaliště, Kamýk, Kokšín, Lhovice, Stropčice, Těšnice, Třebýcinka a Vosí. 

Město má partnerské obce Traitsching v Bavorsku a Boltigen ve Švýcarsku. V německém Traitschingu naleznete naučnou stezku, která vás zavede na vodní zámek Loifling, farního kostela sv. Petra a Pavla nebo do přírodní chráněné oblasti Schlossberg. Ve švýcarském Boltigenu naleznete unikátní rašeliniště a mnoho sportovních aktivit jako pěší a cykloturistiku nebo horolezectví. V zimních měsících můžete do Boltigenu vyrazit na lyže nebo snowboard.

Pověst:

Odnesl Půtu Švihovského čert?

Jednoho dne přišla pana Půtu prosit mladá dívka, aby si mohla vzít chlapce z vedlejšího panství. To ale bylo v té době zakázáno. Půta ji však vykázal z hradu a tak šla za jeho hodnou ženou Bohunkou, aby se za ní u Půty přimluvila. Půta se to však dozvěděl a nechal dívku zaživa zazdít v hradních sklepeních. Když se chystal vztáhnout ruku i na svou ženu Bohunku, přiletěl čert a odnesl ho do pekel. Od té doby se Půta zjevuje v noci na Švihově jako ohnivý pán a svými ohnivými důtkami trestá každého, koho potká. Říká se, že z prokletí ho může vysvobodit jedině paní Bohunka, která po smrti také nenašla klid a po hradě obchází jako černá paní. Musí rozebrat celý hrad – kámen po kameni a ty poté vrátit do míst, odkud byly na stavbu hradu vytěženy. Ale protože hrad dodnes stojí, tak se to paní Bohunce dosud nepodařilo a bloudí v jeho temných chodbách dodnes.

Pravidelné akce:

červen – Švihovské hudební léto, červenec – Dobývání hradu, rockový    

festival České hrady, srpen - noční prohlídky hradu Švihov, září – Pouťové 

heligonky  

Ubytování a stravování: 

Penzion Švihovský dvůr, sweb.cz/svihovskydvur/.cz, tel: 376 393 060, 739 083 703, svihovskydvur@email.cz           

Restaurace a penzion U Lišků, tel.: 371131770, 371131759, 723 714 077

 

Stravování:

Restaurace U hradu, www.svihov.cz, tel: 376 393 672, 604 567 603

Hradní krčma, www.hradsvihov.cz/dalsi-sluzby-v-arealu/hradni-krcma/ tel: 723 158 504

 

Ubytování:

Penzion Delija, www.delijamodels.com/?menu=pension, tel: 376 316 355, 732 433 726, 604 967 114, delija@ktfoto.com

 

Informační centrum:

www.svihov.cz, e-mail:infosvihov@klatovsko.cz  tel. 376 393 244

 

Památky:

Vodní hrad Švihov www.hradsvihov.cz, e-mail: svihov@plzen.npu.cz , tel.:376 393 378, 606 666 419   

kostel sv. Václava, kostel sv. Jiljí, kostel sv. Jana Křtitele, židovské hřbitovy

Tipy na výlet

img
Rozhledna Bolfánek
Dominantou Chudenicka viditelnou z daleka je ...
img
Zámek Červené Poříčí
První písemná zpráva o Poříčí se ...
img
Americká zahrada
Arboretum Americká zahrada se nachází v ...

Více tipů na výlet

Mapa mikroregionu

Kalendář akcí

zpět Juli 2024vpřed
PoÚtStČtPaSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Události z mikroregionu


BĚLEČ MIKROREGION

Home

Mikroregion

Kontakt

KONTAKT

Informační centrum

Náměstí Dr. E. Beneše 38

340 12 Švihov

Tel: +420 376 393 244

E-mail: infosvihov@klatovsko.cz

NOVINKY DO E-MAILU

Buďte informováni o posledních aktivitách

© Běleč mikroregion
EU
Zanechat komentář