Běleč Mikroregion

Vítejte na stránkách mikroregionu Běleč


Červené Poříčí

Obec Červené Poříčí se rozkládá na levém břehu řeky Úhlavy 15 km od okresního města Klatovy v nadmořské výšce 372m. První zmínka o obci pochází z roku 1318, kdy měl zdejší statek v držení Jaroslav z Poříčí. Obec dříve nesla název Korunní Poříčí podle jedné z mnoha rodin poříčského panství – Kronbergů. Teprve později, podle nápadné červené střechy zámku, se začalo užívat pojmenování Červené Poříčí. Významnou dominantou obce je renesanční zámek, od roku 2010 národní kulturní památka, která svou malebnou siluetou upoutá mnohého návštěvníka. Zámek byl postaven na místě původní tvrze v roce 1611 ve stylu saské renesance. K zámku přiléhá park, na jehož ohradní zdi byla umístěna kamenná poprsí českých panovníků z roku 1765, která jsou dnes k vidění ve vstupní hale zámku. Ten je přístupný po dohodě se správcem zámku na č.t. 376393022. Mezi významné stavby v obci lze zařadit barokní kapli Nejsvětějšího Srdce Krista s unikátní výzdobou, náležející k zámku. Barokní sloh v obci dále reprezentuje kaplička sv. Jana Nepomuckého z 18. století s vysokým barokním štítem, socha sv. Jana Nepomuckého a panský mlýn z roku 1718. Tento mlýn dodnes střeží vodník, který se zde usídlil. V obci se nachází také bývalý pivovar z 18. století, jehož pivo s názvem Poříčský Regent bylo vyhlášené v širokém okolí. Tento objekt je ve vlastnictví soukromé osoby a prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Pokud dostanete chuť na něco opravdu dobrého, navštivte místní restauraci „Česká koruna“, která je součástí Spolkového domu a kde Vám v příjemném prostředí nabídneme produkty pravé české kuchyně. Spolkový dům dále láká na možnost využití spolkových místností – masáže, fit centrum, manikúra, pedikúra, cvičení atd. Obecní úřad sídlí spolu s knihovnou a Domem s pečovatelskou službou v zrekonstruovaném objektu bývalého chudobince. Původní kulturní dům je využit jako velkoprodejna „Svět obuvi“. K možnosti přespání v obci lze využít ubytování v soukromí v čp. 101. Červeným Poříčím prochází naučná stezka Švihov a okolí, kterou mohou využít zejména milovníci turistiky a prehistorických památek. Přibližně 1 km od obce (u železniční stanice) došlo v 19. století na poli Tamachov k hromadnému nálezu bronzových předmětů z pozdní doby bronzové. Z Červeného Poříčí je krásná procházka na vrch Tuhošť, kde se nacházejí zbytky 3000 let starého hradiště. V okolí obce se nachází mnoho mohylových pohřebišť, jako výrazná připomínka pravěkého osídlení. V obci se každoročně pod záštitou Sboru dobrovolných hasičů pořádají kulturní a sportovní akce, které lákají návštěvníky z širokého okolí.

Pověst

Navštěvuje zámek bílá paní?

Ve zdejším zámku se od 18. století objevovala bílá paní. Proto zde bylo zavedeno stálé modlení pod soškou Panny Marie, které prováděla starší žena z Poříčí. Když se paní přestala pravidelně modlit, začala se bílá paní znovu objevovat nebo kolem zámku vznikaly velké vichřice. Jednou večer se strhl tak silný vítr, který otevřel všechna okna zámku. Podivné bylo, že když vítr ustal, okna se sama zavřela. Tak když paní pro své stáří již nemohla do zámku docházet, musela se modlit doma, aby se tyto noční úkazy již neobjevovaly.

 

Pravidelné akce: leden – Tříkrálová sbírka, duben - Velikonoce – koledníci, červen – Pouť, červenec - Hasičské cvičení, prosinec - Mikuláš

Stravování: Ano – restaurace Česká koruna

Ubytování: Ano – Ubytování v soukromí, Jitka Hlinková, Červené Poříčí 101

Památky: Zámek Červené Poříčí – přístupný po dohodě se správcem zámku na tel: 376393022, nebo při mimořádných prohlídkách (zveřejněny na www.cervene-porici.cz)

Kaple Nejsvětějšího srdce Krista, kaple sv. Jana Nepomuckého, panský mlýn, bývalý pivovar, socha sv. Jana Nepomuckého

 

Tipy na výlet

img
Rozhledna Bolfánek
Dominantou Chudenicka viditelnou z daleka je ...
img
Zámek Červené Poříčí
První písemná zpráva o Poříčí se ...
img
Americká zahrada
Arboretum Americká zahrada se nachází v ...

Více tipů na výlet

Mapa mikroregionu

Kalendář akcí

zpět Juni 2024vpřed
PoÚtStČtPaSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Události z mikroregionu


BĚLEČ MIKROREGION

Home

Mikroregion

Kontakt

KONTAKT

Informační centrum

Náměstí Dr. E. Beneše 38

340 12 Švihov

Tel: +420 376 393 244

E-mail: infosvihov@klatovsko.cz

NOVINKY DO E-MAILU

Buďte informováni o posledních aktivitách

© Běleč mikroregion
EU
Zanechat komentář